Bebeklerde Beslenme

BEBEKLERDE BESLENME İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

Bebeklerin gelişmesi ve yaşamsal faaliyetlerinin devamlılığı için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan enerjinin kaynağı da besinler ve anne sütüdür. Doğuma kadar geçen sürede bebeğiniz annenin tükettiği besinler ile beslenmektedir. Doğumdan sonra yeni bir ortamda hayatını devam ettiren bebekler bundan sonra daha farklı şartlarda beslenmelerini devam ettireceklerdir. Bebeklerde beslenme aslında çok farklı konulardan etkilenmektedir ve bazen zorluklarla karşılaşılabilir.

Bebeklerde Beslenme Anne Sütü İle Başlar

Uzmanlar doğumdan sonra ki ilk altı ay boyunca bebeklerin sadece anne sürü ile beslenmesini öneriyor. Bebeklerin ana besin kaynağı olan anne sütü, bebeklerin ihtiyaçlarına göre içeriğini düzenleyerek onların gelişimini ve bağışıklık sistemini güçlendirecek bunun yanında beyin ve beden gelişimini de destekleyerek sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamaktadır.

Her bebek aynı şartlara ve şansa sahip olamayabiliyor. Bazı bebekler anne sütü ile beslenirken bazı bebekler anne sütü gibi sağlıklı beslenme elementlerinden bazı sebeplerden dolayı faydalanamıyor.

Anneler, sütünüz az ya da bebeğinize yetmiyor diye üzülmeyin. Günümüz teknolojisi ile geliştirilen formül mamalar neredeyse anne sütüne eşdeğer içerikler ile üretiliyor. Güvendiğiniz ya da doktorunuzun tavsiye ettiği kaliteli formül süt olarak bebeğinizin beslenmesini devam ettirebilirsiniz.

Emzirmenin, bebek ile anne arasında ki en önemli bağ olduğunu her anne bilir. Bazı istenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında; sütün gelmemesi veya yetersiz gelmesi gibi durumlarda, anne olarak kaygılanmadan formül süt ile besleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bebeğiniz ile bağlanmanın devam etmesi için aynı emzirme pozisyonunda ki gibi kollarınıza alarak hatta ten temasını sağlayarak bu güven duygusunun oluşmasını sağlayabilir hatta mevcut durumu güçlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz Formül Sütü Reddederse

Anne sütü ile beslenemeyen ve hazır mama ile beslenmek durumunda olan bebekler bazen hazırlamış olduğunuz mamayı reddedebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaştığınızda kaygılanmanıza hatta panik olmanıza gerek yok. Hatta kendinizi strese sokmayın. Unutmayın ki bebekler anneleri stresili olduğunda hisseder ve onlarda daha fazla huzursuz olurlar.

  • Hazır mamayı reddeden bebeklerin problemi genel olarak biberondan kaynaklanmaktadır. Bebeğiniz biberonun meme şeklini, boyutunu ya da yapılmış olduğu materyali sevmemiş olabilir. Bu durumda farklı biberon emziği deneyerek daha çok seveceği ucu bulmanız sorunu ortadan kaldıracaktır. Bu konuda size Mimijumi Biberon tavsiye edebilirim. Anne tenine en yakın dokuda ki biberon sorununuzu büyük ölçüde çözümleyecektir.

 

  • Her formül mamanın tadının ve kokusunun aynı olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir. Bazen mamaların kıvamlarında farklılık olabilir. Mamanın kıvamı akışkanlığına doğrudan etki etmektedir. Bebeğiniz akışkan kıvamlı mama seviyordur belki de kullandığınız mama daha yoğun kıvamlıdır. Burada biraz deneme yanılma yöntemi ile doğru ürünü bularak sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Bebeklerinize Yiyecek Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzun üç yaşına kadar ki beslenme şekli bundan sonra ki sağlığını, gelişimini hatta zeka gelişimini de etkiler. Bu sebeple bebeğinizin ek gıdaya geçtikten sonra da beslenmesine aynı şekilde sağlıklı besinler tüketmesini sağlamamız ve özen göstermemiz gerekmektedir.

Her besinden yeteri kadar: Vücudumuz her besine ihtiyaç duymaktadır fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu vücudun her besinden ihtiyacı kadar almasıdır. Bebeğinize ilk başlanacak meyve “elma”dır. Bundan sonra ki her hafta dönüşümlü olarak alerji yapmayan farklı meyveler denenebilir. Bebeğiniz sadece elma seviyor diye sürekli elma ya da armut seviyor diye sürekli armut verilmesi doğru değildir. Bebek belenmesi konusunda ısrarcı olmadan farklı seçenekleri denemekten çekinmeyin. Evde kendi hazırladığınız farklı sebze ve meyve püreleri ile ya da dışarıdaysanız organik kavanoz püreleri deneyebilirsiniz. Bunlara ek olarak süt ve tahıl karışımları ile hazırlanan mamalar da bebeklerin severek yedikleri arasındadır.

Organik beslenme: Genetiği değiştirilmemiş orijinal ürünler olduğuna dikkat etmek önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken, mevsiminde organik ya da iyi tarım uygulaması ile üretilen sebze ve meyvelerin tedarik edildiğinden emin olunmalı.

Abur cuburlar: Her çocuk markette ya da mağazalarda gördükleri renkli şekerler, jelibonlar ve çikolatalar konusunda ısrarcı olabilirler. Mağaza sahipleri de çocukların bu ilgisini bildikleri için bu ürünleri genelde kasalara yakın bölgelerde konumlandırırlar. Bizde ebeveynler olarak ödeme noktasından uzaklaşana kadar ciddi zorluklar yaşamak durumunda kalmaktayız. Bir kereden bir şey olmaz demeden istikrarlı bir şekilde bu ürünlerden uzak durmalıyız! Bu alışkanlığın bebeklik çağlarından başladığını unutmamak gerekir. Hatta onları ödüllendirmek amacıyla da bu ürünler kesinlikle tercih edilmemeli.

Bu ürünlerden uzak durmanın bir yolu da biz ebeveynler olarak onlara örnek olmamalıyız. Bebekler ve çocuklar için zararlı olan ürünlerin bizler içinde zararlı olduğunu unutmamamız gerekir.

Evde yapmış olduğumuz sağlıklı kurabiyeler ya da bebekler için özel üretilmiş sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Yiyeceklerin, beslenme araç ve gereçlerinin temizliği: Bebeklerin bağışıklık sistemi ilk yıllarda yeterince gelişmediğinden mikroplara karşı da güçlü değildir. Olumsuz bir durumun yaşanmaması adına biz ebeveynler olarak onları mikroplara karşı korumamız gerekir. Bu özen sadece kıyafet ya da beden temizliğinden ibaret olmamalı. Yediklerine de aynı özeni göstermemiz gerekir. Bebeğiniz ya da çocuğunuzun çiğ tüketeceği sebze ve meyveleri önce karbonatlı su ile daha sonra da sirkeli suda bekletip devamında akan suda iyice duruladıktan sonra tüketmelerine dikkat edilmeli. İçtiği suyun bilinen kaynaktan ve cam şişede tedarik edilmesi de ayrıca önemlidir.

Kullanılan beslenme gereçlerinin temizliğine de dikkat edilmeli. Düzgün temizlenmeyen gereçlerin kullanılmamasına özen gösterilmeli, üzerlerinde ki kalıntıların iyice temizlendiğine dikkat edilmelidir. Üzerinde ki kalıntılar mikropların üremesi için uygun ortam yaratabilmektedir. Bu gibi durumlarda streilizatör işinizi kolaylaştırabilir.

 

Bebeğinizi Yemek Yemesi İçin Zorlamayın

Biz yetişkinler bile yemek ayırıyorken çocuklarımızın da yemek ayırması normal değil mi? Yemek, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi için yapılan bir eylemdir ve bu eylemin de bize keyif vermesi gerekir. Baskı altında yenilen yemekler çocuklarımıza olduğu kadar bizlere de eziyet vermektedir. İlerleyen yaşlarda obezite veya yemek seçme problemleri ile karşılaşmak olasıdır.

Bebeğiniz yemek yemiyor diye onun sevmediği yemekleri ısrarla yemeye çalışmaktan vazgeçmeli, bunun yerine farklı yemekler deneyerek doğru yemekleri bulmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

 

Alternatifler üretin; bebeğiniz çilek sevmiyor diye ısrarla yedirmeye çalışmayın, diğer meyveleri de deneyin.

Az miktarda karıştırabilirsiniz; Sevmediği yiyecekleri az miktarda sevdiği yiyeceklere karıştırabilirsiniz. Zamanla miktarı arttırarak beğenmediği tadı tanımasına ve ilerleyen dönemde yadırgamadan tüketmesini sağlamış olacaksınız

Baskıcı bir şekilde ebeveyn tarafından beslenmesi yerine kendi kendine beslenebileceği ortam yaratılmalı ve onların hoşlanacağı kaşık tabak ve bardakları kullanmaya özen gösterin.

Beslenme konunda karşılaşabileceğiniz sorunların çözümü ile ilgili “Çocuklarda Yeme Sorunlarını Nasıl Çözerim?” blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğru beslenme gereçlerini seçerken BPA, plastik ve toksik zararlı kimyasalları içermeyen ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmeli. Sizlerin hassas olduğu her konuda bizlerde Milly Moo ailesi olarak aynı hassasiyeti gösteriyoruz. Kendimizin kullanmayacağı hiçbir ürünü tavsiye etmiyoruz. 

Bebeklerde beslenme konusunda ihtiyacınız olacak her ürünü alternatifleri ile sizler için hazırladık. Siz sadece renk konusunda tercihlerinizi belirleyin.

Ürünlere göz atmak için